Сорочинський ярмарок 2015, як зазвичай, було призначено на передостанній тиждень серпня. На ярмарку кожен район Полтавщини і більшість регіонів країни. Серед товарів – продукти харчування та напої, одяг та взуття, вироби з хутра, текстильні товари, прикраси, садово-городній інвентар та сільгосптехніка і добрива, будівельні матеріали, мед, посуд і багато іншого.

Сьогодні це вже не просто велике торгове свято, на якому свою продукцію представляють провідні підприємства з України та інших країн. Це ще й яскрава театралізована вистава за участю героїв творів М. Гоголя та фольклорних колективів, а також велика концертна та конкурсна програма.
Серед десятків колективів, яких покликали на ярмарку, був і хор «Княжа Вольниця». Назву таку отримав у 2005 році, хоча створений ще у 1982-му. Сьогодні цих талановитих людей знають далеко за межі Києво-Святошинського району, області та й України. «Княжа Вольниця» щораз виступає на нових сценах і приїжджає додому з нагородами.
Маршрути “Княжої вольниці” пролягли Одещиною, Київщиною, Львівщиною, Херсонщиною, Черкащиною, Автономною Республікою Крим, Польщею, Литвою. В трагічному 1986-му колектив неодноразово виїздив з концертами у 30-кілометрову зону до ліквідаторів Чорнобильської трагедії.

Довідка про досягнення 
Учасник телетурніру “Сонячні кларнети” (1987 р.). У 1991 р. здійснив записи коло двох десятків пісень на Українському радіо. Неодноразовий лауреат районних, обласних та всеукраїнських конкурсів і фестивалів, у т.ч. VІ-го Всеукраїнського фестивалю аматорського мистецтва Федерації профспілок України (2008, Ворзель Київської обл., І місце), ІІ-го і ІІІ-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу народної творчості “Червона калина” (2011, 2012, Алушта АРК, І місця), ІV-го і V-го Всеукраїнського фестивалю-конкурсу аматорської творчості “Пісенні візерунки” (2011, 2012, Ворзель, І місця), ІV-го Всеукраїнського фестивалю духовної музики “Введенські піснеспіви” (2012, Ворзель, гран-прі), фестивалю-конкурсу української народної пісні ім. Юрія Штельмаха “Серпневий заспів” (Іллічівськ Одеської обл., 2013 І місце; 2015 почесний гість [спільно з хоровою групою заслуженого народного ансамблю пісні і танцю України “Дарничанка”]), Всеукраїнського фестивалю народної творчості “Київська золота осінь” (2013), ІХ-го обласного огляду-конкурсу хорових колективів ім. Кирила Стеценка (Баришівка, Обухів, 2015 гран-прі), фестивалю народної творчості на Національному Сорочинському ярмарку (Великі Сорочинці Миргородського р-ну Полтавської обл., 2015, гран-прі).

У колективі – до 30 учасників. Практично всі – співають не один рік. Усі – самородки з неабияким талантом. Абсолютно різні люди за віком та соціальним статусом зійшлися в одному колективі. «Бо в них є потреба в духовному спілкуванні», – пояснює керівник хору заслужений працівник культури України, професор Київського національного університету культури і мистецтв Петро Андрійчук. Він очолює колектив уже близько 15 років. До цього колективом керував видатний хоровий диригент, заслужений діяч мистецтв України Григорій Куляба, а згодом дипломант Міжнародного конкурсу Віталій Бондаренко. Концертмейстер «Княжої вольниці» молодий талановитий музикант-віртуоз Олександр Магаліс – завжди вміло відчуває настрій кожної пісні, яку виконує колектив. Тож будь-які погрішності під час виступу коцертмейстер вміло підкоригує і дасть потрібну ноту.
Та вдячні слухачі, яким доводилося чути виступи хору, вважають, що погрішностей і зовсім немає. Та й не дивно, адже професіоналізм відточує колектив двічі на тиждень, збираючись на репетиції. Керівник професор Андрійчук сумлінно і ретельно вивчає фразу за фразою кожної композиції. Хоча сам весь час наголошує своїм вихованцям: «Погано буде, якщо ви будете досконалі. Куди ж далі розвиватися?»

До участі в Сорочинському ярмарку готувалися, як завжди серйозно. Хоча колектив був у формі, зіспіваний, адже зовсім нещодавно повернувся з сонячної Одещини, де в Іллічівську взяв участь у фестивалі-конкурсі української народної пісні ім. Юрія Штельмаха “Серпневий заспів” (цьогоріч колектив разом з не менш відомим на Київщині і не тільки хором ансамблю «Дарничанка» був почесним гостем, адже не раз доводив на тій сцені, як можуть бігти мурашки від їхнього співу). Із пишним вбранням і сонцем у серці Білогордський хор на світанку вирушив на Полтавщину із твердою впевненістю у своїх силах. Дорога промайнула швидко, адже сучасним автобусом, який допоміг організувати осдносельчанин та активіст Юрій Марченко, було їхати комфортно і весело.
На відомій сцені в Сорочинцях «Княжа вольниця» виконала не одну пісню. Та здобула перемогу за три особливих композиції «Ой піду я полем-лугом», «Ой з-з гір-гори їдуть мазури», а також «Взяло дівча відра». Усі вони – ніби й відомі, та в оригінальній обробці професора Андрійчука звучали як нові. Мабуть, ця оригінальність і вразила журі. Тож із призом «Гран прі в руках», щасливі від ярмаркування та нових знайомств хор села Білогородка відбув на свою батьківщину із думкою про те, що відкрив для себе нову сцену, а Полтавщині подарував нову щиру українську пісню.

Оксана МИХАЙЛОВА,
Київська область

Газета “Рідне село”
9 вересня 2015 р