2016-й рік, ювілейний для нашої держави, був надзвичайно плідним для міжнародних контактів українських творчих колективів. Значною мірою це стало можливим завдяки активності нашої діаспори. Так, вже вдруге Міжнародний фестиваль UcraїnaFest відбувся завдяки зусиллям нашої співвітчизниці, родом з Підгайців на Тернопіллі, Ольги Дзюбан. Фестивальні заходи, які пройшли на початку вересня в столиці Каталонії, Барселоні, та курортному містечку Льорет де Мар зібрали колективи і окремих виконавців з України, Грузії, Іспанії, Італії, Канади, Росії. Серед інших, нашу державу гідно представив об’єднаний колектив заслуженого народного ансамблю “Дарничанка” з Києва та народного хору “Княжа вольниця” села Білогородка Києво-Святошинського району під орудою Петра Андрійчука.

Учасників фестивалю вітали представники влади Каталонії, Посол України в Іспанії Анатолій Щерба, Президент “Іспано-Української Торгової Палати для розвитку” Михайло Петруняк, інші офіційні особи.
Чудова атмосфера фестивалю збирала довкола концертних майданчиків не лише українців, яких доля закинула в Іспанію, а й численних шанувальників народного мистецтва з різноманітних країн, адже Льорет де Мар – популярний курорт Коста Брави, що приваблює відпочивальників з усього світу. Тому особливо приємно було чути захоплені відгуки на адресу наших артистів від іноземців, для яких нерідко й дотепер Україна лишається незнаною. Завдяки щирості й мелодичності української пісні, майстерності співаків та різноманітності репертуару саме через мистецтво наша країна стала реально ближчої і зрозумілішою для багатьох людей.

Слід зазначити, що аматори з України виступали не лише в запланованих концертах, а користалися будь-якою можливістю, щоби продемонструвати культуру свого народу для широкого загалу на площах для туристів і перехожих, в готелях, ресторанах і магазинах – для персоналу та кухарів. Ці спонтанні виступи подекуди справляли неймовірне враження. Так, коли для адміністратора транзитного готелю в Словенії учасники колективу на знак вдячності за гостинність і привітність заспівали “Многії літа”, немолода вже жінка розплакалася і зізналася, що це найщасливіша мить її життя.

Ця поїздка була сповнена для колективу новими яскравими враженнями не лише від фестивальних виступів та спілкування з закордонними українцями, а й від самої подорожі. Адже народні співаки проїхали автобусом понад п’ять тисяч кілометрів, відвідавши, крім Іспанії, Угорщину, Словенію, Італію та Францію.

До речі, зведений колектив “Дарничанки” та “Княжої вольниці” продемонстрував під час свого європейського вояжу не лише найвищі виконавські якості, а й чудову організаційну й творчу гнучкість. Інколи доводилося виступати, як-то кажуть, “з коліс”, на ходу, відповідно до ситуації визначаючи твори, тривалість концерту, солістів, сценографію тощо. І в жодному разі глядач не здогадався, що виступ не був ретельно підготовлений та відпрацьований на репетиціях.
Окремо хочеться зазначити, що українські аматори стали окрасою урочистих заходів на честь 25-річчя нашої держави, організованих в Будапешті неймовірно енергійною жінкою, уродженкою села Вовківці Борщівського району Тернопільської області, Головою Європейського Конгресу Українців, депутатом Угорського парламенту Ярославою Хортяні. Завдяки їй одноденне перебування в столиці Угорщини “Дарничанки” і “Княжої вольниці” стало насиченим по вінця і вельми плідним.

Колектив дав невеличкий концерт для студентів Музичного комплексу ім. Еґреші Бені – спеціального навчального закладу, який поєднує в собі водночас музичну школу, училище і Вуз. Глядачі були в захваті від виступу нашого колективу, адже для більшості це взагалі було перше знайомство з українською піснею і народним мистецтвом нашої країни майбутні музиканти мали змогу оцінити як майстерність виконавців, так і багатство й різноманітність українського мелосу.
В рамках урочистих заходів, присвячених 25-річчю Незалежності України, відбувся концерт і в церкві Кирила і Мефодія. На ньому були присутні Посол України в Угорщині Любов Непоп, представники місцевої влади, української діаспори, місцеві любителі співу.

Зрозуміло, що саме місце визначало зміст виступу, кардинально відмінне від фестивальних заходів, які відбувалися переважно на відкритих майданчиках, тож і виконувалися переважно твори бадьорі, яскраві, здебільшого з танцювальними елементами. Концерт у церкві вимагав абсолютно іншого підходу, репертуару й стилістики. До честі українських аматорів, вони гідно справились з цим завданням, виконавши, окрім обробок перлин української пісні, духовні твори “Отче наш”, “Молитву за Україну”, “Молитву Калнишевського”, “Старовинную каплицю”, а також “Єднаймося, люба родино”, “Реве та стогне Дніпр широкий”, Гімн України.

А вже під час дружньої вечері, організованої Товариством українців Угорщини, співали всі разом розкуто, щиро і без жодних обмежень.

Людмила КОНОНЕНКО,
заслужений працівник культури України,
кандидат історичних наук

Газета “Соломія” (Тернопіль)
Жовтень-грудень 2016 р.